Region Group

Acțiuni Region Group (RGN): preț, indicatori și analiză

AcțiuneASXASX 200Real Estate

Preț

2,18 AUD

-0,91%

Ultima tranzacție: 25 sept. 2026, 16:10 GMT+10

Actualizat: 27 sept. 2026, 19:47 GMT+10

Evoluția prețului

În ultimul an, RGN s-a tranzacționat între 2,11 AUD și 2,49 AUD, închizând la 2,18 AUD pe 25 sept. 2026.

Indicatori cheie

Capitalizare2,51 mld. AUD
P/E (ultimele 12 luni)9,5
P/E estimat13
Profit pe acțiune (EPS)0,23 AUD
Randament dividend6,47%
Dividend anual0,14 AUD
Dată ex-dividend29 iun. 2026
Rată de distribuire61%
Interval 52 de săptămâni2,09 – 2,5
Variație 52 de săptămâni-9,5%
Beta0,61
Preț / valoare contabilă0,85
Venituri (12 luni)391,1 mil. AUD
Creștere venituri (an/an)2,3%
Marjă brută64,3%
Marjă operațională55,5%
Marjă netă68,7%
Rentabilitatea capitalului (ROE)9,2%
Datorii / capital propriu56,5
Volum1.939.965
Volum mediu2.792.335
Următoarele rezultate18 aug. 2026
BursăASX

Profil

Sector
Real Estate
Industrie
REIT - Retail
Sediu
Sydney, Australia

Region Group is an internally managed real estate investment trust (REIT) with 87 convenience-based retail properties, valued at 4,374 million dollar. We remain the largest owner of convenience-based retail centres with 7 percent share of the market, which is dominated by private owners. This asset class has proven to be resilient due to its exposure to nondiscretionary retail categories, including long leases with grocery-based anchor tenants. Woolworths Group Limited (Woolworths) and Coles Group Limited (Coles) are our anchor retail partners at more than 97 percent of our properties. Region (originally SCA Property Group was created out of Woolworths in late 2012, when ownership in a number of retail properties was transferred. Since November 2022, we have been operating under our new name, Region Group. Region Group was incorporated in 2012 in Australia.

Prezentare

Ce face RGN

Region Group (RGN) este un fond de investiții imobiliare (REIT) administrat intern, listat pe ASX, care deține 87 de proprietăți de retail de tip convenience, evaluate la 4.374 milioane de dolari. Este cel mai mare deținător de centre comerciale de tip convenience din Australia, cu o cotă de piață de 7 procente, piață dominată de proprietari privați. Clasa de active s-a dovedit rezilientă datorită expunerii la categorii de retail ne discretionary, inclusiv lease-uri pe termen lung cu chiriași anchor din industria alimentară. Woolworths Group Limited și Coles Group Limited sunt parteneri retail anchor la mai mult de 97 procente din proprietățile Region Group. Inițial creată ca SCA Property Group în 2012, din cadrul Woolworths, compania operează sub numele de Region Group din noiembrie 2022.

Numerele cheie explicate

  • Prețul actual este de 2,18 AUD, reflectând o variație de -0,91% în ziua curentă.
  • Raportul P/E pe termen lung (trailing P/E) de 9,5 arată cum evaluează piața compania în raport cu câștigurile recente; o valoare mai mică poate sugera o evaluare mai redusă relativ la câștiguri.
  • Raportul P/E anticipat (forward P/E) de 13 se bazează pe câștigurile viitoare estimate și este comparat în mod obișnuit cu P/E pe termen lung pentru a evalua așteptările de creștere.
  • Randamentul dividendului (dividend yield) de 6,47% arată dividendul anual ca procent din prețul actual al acțiunii, o măsură comună a randamentului la venit pentru investitorii la REIT-uri.
  • Data ex-dividend este 29 iun. 2026; cumpărarea înainte de această dată este în general necesară pentru a primi următorul dividend.
  • 61% din câștiguri sunt distribuite ca dividende, indicând proporția profitului returnat acționarilor.
  • Beta de 0,61 sugerează că acțiunea tinde să fie mai puțin volatilă decât piața în ansamblu.
  • Raportul preț/carte (price-to-book) de 0,85 compară prețul acțiunii cu valoarea contabilă pe acțiune, fiind frecvent utilizat pentru a evalua dacă o acțiune se tranzacționează la discount față de activele nete.

Ce merită urmărit

Ca REIT, RGN este sensibil la mișcările ratelor dobânzilor, care pot afecta evaluarea proprietăților și costul capitalului. Schimbările în cheltuielile consumatorilor pe bunuri ne discretionary, performanța chiriașilor anchor precum Woolworths și Coles, precum și activitatea de leasing în segmentul retail de convenience sunt factori relevanți. Viitoarea raportare de rezultate financiare pe 18 aug. 2026 va oferi rezultate actualizate. Investitorii pot compara RGN cu companii similare din sector, cum ar fi Centuria Industrial REIT (CIP), Vicinity Centres (VCX), Stockland (SGP), Goodman Group (GMG), HomeCo Daily Needs REIT (HDN), Charter Hall (CHC) și GPT Group (GPT), pentru a înțelege poziționarea relativă în sector.

Știri și raportări recente

Nu există știri recente.

Întrebări frecvente

RGN plătește dividend?

Da, Region Group plătește dividend, cu un randament al dividendului de 6,47% și o dată ex-dividend de 29 iun. 2026. Compania distribuie 61% din câștiguri sub formă de dividende.

Care este raportul P/E al RGN?

Raportul P/E pe termen lung este 9,5, iar raportul P/E anticipat, bazat pe câștiguri estimate, este 13.

Unde pot cumpăra RGN?

RGN se tranzacționează pe ASX sub simbolul RGN. Îl puteți cumpăra prin orice broker care oferă acces la piața bursieră australiană.

În ce sector și industrie operează Region Group?

Region Group operează în sectorul Real Estate, mai exact în industria REIT - Retail.

Cine sunt principalii chiriași ai Region Group?

Woolworths Group Limited și Coles Group Limited sunt parteneri retail anchor la mai mult de 97 procente din proprietățile Region Group.

Care este capitalizarea pieței a Region Group?

Capitalizarea pieței a Region Group este de 2,51 miliarde AUD.

Urmărește RGN în portofoliul tău

Deții RGN la XTB, IBKR, Tradeville, Revolut sau Trading 212? InvestPane aduce toți brokerii într-un singur panou — alocare, performanță și dividende într-un singur loc.

Începe gratuit

Date actualizate la 27 sept. 2026, 19:47 GMT+10. Surse: Yahoo Finance, Bursa de Valori București.

Doar cu scop informativ și educațional — nu reprezintă o recomandare de investiții. Prețurile pot fi întârziate. Prezentarea este generată cu AI pe baza datelor afișate pe această pagină.