SBA Communications

Acțiuni SBA Communications (SBAC): preț, indicatori și analiză

AcțiuneSUAS&P 500Real Estate

Preț

170,53 USD

-3,02%

Evoluția prețului

În ultimul an, SBAC s-a tranzacționat între 165,15 USD și 223,75 USD, închizând la 170,53 USD pe 24 sept. 2026.

Indicatori cheie

Capitalizare18,09 mld. USD
P/E (ultimele 12 luni)18,4
P/E estimat20,8
Profit pe acțiune (EPS)9,26 USD
Randament dividend2,84%
Dividend anual5 USD
Dată ex-dividend20 aug. 2026
Rată de distribuire51%
Interval 52 de săptămâni162,41 – 224,46
Variație 52 de săptămâni-9,9%
Beta0,98
Venituri (12 luni)2,87 mld. USD
Creștere venituri (an/an)2,3%
Marjă brută74,2%
Marjă operațională52,2%
Marjă netă34,5%
Volum864.623
Volum mediu997.933
Următoarele rezultate2 nov. 2026
BursăNasdaqGS

Profil

Sector
Real Estate
Industrie
REIT - Specialty
Angajați
1.844
Sediu
Boca Raton, United States

SBA Communications Corporation is a leading independent owner and operator of wireless communications infrastructure, including tower structures, rooftops and other structures that support antennas used for wireless communications. In our site leasing business, we lease space to wireless service providers and other customers on assets we own or operate, and manage rooftop and tower sites for property owners under various contractual arrangements. As of December 31, 2025, we owned 46,328 towers, a substantial portion of which were built by us or by other tower owners or operators who, like us, build towers to lease space to multiple wireless service providers. As of December 31, 2025, each of our towers had an average of 1.8 tenants. SBA Communications Corporation was established in 1989 and was incorporated in Florida.

Prezentare

Ce face SBAC

SBA Communications (SBAC) este o acțiune americană din sectorul Real Estate, clasificată ca REIT – Specialty. Compania deține și operează infrastructură de telecomunicații wireless, inclusiv structuri de turnuri, acoperișuri și alte active care susțin antenele folosite pentru comunicații wireless. Prin activitatea de închiriere a spațiului, SBA Communications închiriază spațiu furnizorilor de servicii wireless și gestionează site-uri de pe acoperișuri și turnuri pentru proprietari de imobile. La 31 decembrie 2025, SBA Communications deținea 46.328 de turnuri, fiecare cu o medie de 1,8 chiriași. Compania a fost înființată în 1989 și înregistrată în Florida.

Numerele cheie explicate

  • 170,53 USD este prețul actual al unei acțiuni, ultima valoare la care s-a tranzacționat SBA Communications.
  • Raportul P/E trailing de 18,4 arată cât plătesc investitorii pentru fiecare dolar de câștig din ultimele 12 luni; un raport P/E mai mic poate sugera o acțiune mai ieftină în raport cu câștigurile, dar contextul contează.
  • Raportul P/E forward de 20,8 se bazează pe câștigurile viitoare estimate, oferind o idee despre cum piața prețuiește creșterea.
  • Câștigul pe acțiune (EPS) de 9,26 USD (trailing 12 months) măsoară partea din profit alocată fiecărei acțiuni.
  • Dividend yield de 2,84% indică venitul anual din dividende ca procent din prețul acțiunii; aceasta este o randament din dividende, nu o randare totală.
  • Data ex-dividend de 20 aug. 2026 este data limită pentru a deține acțiunea și a primi următoarea plată de dividend.
  • 51% din câștiguri plătite ca dividende reflectă rata de plată a companiei, arătând cât de mult profit este returnat acționarilor.
  • Beta de 0,98 sugerează că mișcările de preț ale acțiunii sunt ușor mai puțin volatile decât piața în ansamblu.
  • Intervalul de 52 de săptămâni de 162,41 – 224,46 arată cele mai mici și cele mai mari prețuri tranzacționate în ultimul an.
  • Capitalizarea bursiere de 18,09 mld. USD plasează SBA Communications printre acțiunile de mare capitalizare; face parte din S&P 500.
  • Veniturile de 2,87 mld. USD (trailing 12 months) cu o creștere anuală de 2,3% arată expansiunea veniturilor.
  • Marja de profit de 34,5% și marja de exploatare de 52,2% evidențiază cât din venituri se transformă în profit și venit din exploatare.

Știri recente

  • Morgan Stanley a ajustat ținta de preț pentru SBA Communications la 205 USD de la 215 USD, menținând ratingul Equalweight.
  • Crown Castle a redus dividendul, ridicând întrebarea dacă mai merită să fie deținut pentru venituri.
  • Analiștii se întreabă dacă acțiunea SBA Communications este subperformantă față de sectorul Real Estate.
  • SBA Communications Corporation va lua cuvântul la conferința RBC Capital Markets 2026 Global Communications and Infrastructure.
  • Un analist Wells Fargo a observat că SpaceX Wireless ar putea challengea operatorii de telecomunicații în timp ce REIT-urile de turnuri profită „liniștit”.
  • SBA Communications (SBAC) a obținut gradul de investiție chiar dacă profiturile scad.

Ce de urmărit

Pentru REIT-uri precum SBA Communications, factori precum mișcările ratelor dobânzilor, cererea de turnuri wireless și concentrarea chiriașilor pot fi importanți. Mixul de venituri din închirieri și management, împreună cu planurile de investiții în capital, influențează adesea rezultatele pe termen lung. Deoarece SBA Communications face parte din S&P 500, tendințele generale ale pieței pot afecta prețul său. Compararea cu companii similare precum Digital Realty (DLR), Healthpeak Properties (DOC), Federal Realty Investment Trust (FRT), BXP, Inc. (BXP), Regency Centers (REG) sau Vivmark Residential (VMRK) poate ajuta la contextualizarea poziției sale în sector.

Știri și raportări recente

Întrebări frecvente

SBA Communications plătește dividend?

Da. SBA Communications plătește dividend, cu 51% din câștiguri distribuite ca dividende și o dată ex-dividend de 20 aug. 2026.

Care este raportul P/E al SBAC?

Raportul P/E trailing este 18,4, iar raportul P/E forward, bazat pe câștiguri estimate, este 20,8.

Unde pot cumpăra SBAC?

SBA Communications se tranzacționează pe piața SUA sub simbolul SBAC; îl puteți cumpăra prin orice broker care oferă acces la acțiuni americane.

Ce dimensiune are SBA Communications?

Are o capitalizare bursiere de 18,09 mld. USD, 1.844 de angajați și sediul în Boca Raton, Statele Unite.

Ce face SBA Communications?

Deține și operează infrastructură de telecomunicații wireless, închiriază spațiu pe turnuri și acoperișuri pentru furnizori de servicii wireless și gestionează site-uri pentru proprietari de imobile.

Urmărește SBAC în portofoliul tău

Deții SBAC la XTB, IBKR, Tradeville, Revolut sau Trading 212? InvestPane aduce toți brokerii într-un singur panou — alocare, performanță și dividende într-un singur loc.

Începe gratuit

Date din 23 sept. 2026. Surse: Yahoo Finance, Bursa de Valori București.

Doar cu scop informativ și educațional — nu reprezintă o recomandare de investiții. Prețurile pot fi întârziate. Prezentarea este generată cu AI pe baza datelor afișate pe această pagină.